Google Seo
a
sosyal medya yönetimi

Google, SEO denince akla ilk gelen arama motoru konumundadır, yıllardır bu iki kelime neredeyse anlamdaş hale bile gelmiştir. Beycon SEO çalışmalarında Google arama motorunun, web sitelerinden beklentilerine son derece önem vermektedir.

Google arama motoru üzerinde yapılan aramalarda üst sıralarda yer almanız için, Google Algoritma Güncellemelerini takip etmekte ve ön planda tutmaktayız. Algoritma güncellemesi sonrasında eğer gerekiyorsa değişiklikleri uygular ve bu güncellemeden web sitenizin faydalanmasını sağlarız.

Google arama motorunda yapılan organik aramalarda üst sıralarda yer alması amacıyla yaptığımız Google SEO çalışmalarının bir bölümünü site kodlarında yapılan düzenlemeler, çeşitli optimizasyon çalışmaları ve içerik güncellemeleri – girişleri oluşturmaktadır.

SEO, arama motoru optimizasyonu için kullanılan bir kısaltmadır. Bir SEO ajansı ile çalışma kararı, sitenizi geliştirebilecek ve size zaman kazandırabilecek büyük bir karardır, ancak sitenize ve itibarınıza zarar verme riski de vardır. SEO’nun sitenize kazandırabileceği avantajların yanı sıra sorumsuzca hazırlanmış bir SEO’nun verebileceği zararları da araştırdığınızdan emin olun.


0532 345 95 11

Google Seo ile ilgili sorular için çekinmeden arayın (09:00 & 18:00 Saatleri Arası)

Google arama motorunun üzerinde ilk sayfalarda yer almak gün geçtikçe önemini daha da artırmaktadır. Gün içerisinde kullanıcı başına yapılan Google arama sayısı devamlı artış eğilimindedir. Kullanıcıların büyük bir kısmı Google arama motoru üzerinde yaptıkları aramalarda ilk sayfa sonuçlarına özellikle dikkat etmekte ve bu sayfalara daha çok güvenmektedir. Bu kısımdan sonra kullanıcı yaptıkları aramalardan bekledikleri ihtiyaçlarına göre web sitesinin “Başlık” ve “URL” kısımlarına dikkat edip ona göre tıklayarak web sitelerine ulaşmaktadırlar. Beycon olarak bu konuya da dikkat etmekte ve kullanıcıların ilgisini çekebilecek ve düzgün sonuçlar ile kullanıcıların ilgisini SEO çalışması yaptığımız linke çekmeye çalışmaktayız.

SEO çalışması süreklilik arz ettiren bir iştir ve devamlı sürdürülmesi gerekir. SEO çalışması bitirildikten kısa bir süre sonra Google arama motoru üzerinde yapılan organik aramalardaki sıralama sonuçlarında düşüş yaşanması muhtemel bir sonuçtur.

adana seo

Site İçi SEO Nedir?

Site içi SEO’da örneğin sayfalarınızın title, meta description,url, hx tag alanlarını SEO uyumlu hale getirebilir, site içi linkleme (internal linking) ile sayfalarınızın birbirleriyle etkileşime geçirebilir ve arama motoru robotlarının sitenizdeki sayfaları kolayca taraması için bir sitamap.xml gibi navigasyon haritası oluşturabilirsiniz.

Site içi SEO’ya başka örnek verecek olursak, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı ya da kullanıcı dostu bir temaya sahip olup olmadığıdır. Temiz bir kodlama ile (W3C Standartları) sitenizin temasını SEO uyumlu hale getirebilir ve arama motoru robotlarının ve kullanıcıların sitenizde rahatça gezinmesine imkan verirsiniz. Hem böylelikle arama motorları sitenizi daha hızlı ve kolayca indexleyecektir. Çünkü sitenizin görünümü ve açılış hızı hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru robotları için çok önemlidir. Sitenizin açılış hızını ise Google Page Speed İnsights, Pingdom veya GTMetrix gibi araçlarla öğrenebilir ve sitenizin açılış hızını düşüren sorunları tespit edebilir ve çözüm bulabilirsiniz.

0532 345 95 11

Google üst sıraya çıkmak ile ilgili sorular için çekinmeden arayın (09:00 & 18:00 Saatleri Arası)

CSS, Javascript, html, resim dosyalarının sıkıştırılması veya cache kullanılması. Sitenizin açılış hızını arttırmak için buna benzer birçok yöntemi kullanabilirsiniz. Zaten Google’ın son penguen güncellemesinden sonra kullanıcı deneyimi daha önemli hale geldi diyebiliriz. O yüzden SEO çalışmaları yapacaksanız önceliğinizi kullanıcı deneyimine vermeniz sitenizin ve sizin yararına olacaktır. Böylelikle kullanıcılarınızın hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz.

Ayrıca sitelerinizde bulunan içeriklerin de SEO uyumlu hale getirilmesi çok önemlidir. Hatta bence SEO çalışmalarının en önemli SEO tekniklerinden birisidir. Bunun adı aslında içerik pazarlamasıdır. Çünkü hem kullanıcılara hem de arama motoru robotlarına anlamlı ve yararlı gelmesi için içeriklerin SEO uyumlu olması çok önemlidir. Keyword Planner, Semrush gibi araçları kullanarak hangi arama sorgusunun ne kadar aranma hacmi olduğunu, rekabet oranını, dönüşüm oranını rahatlıkla görebilirsiniz.

“SEO Nedir?”, “ SEO Ne İşe Yarar?” ya da “SEO Nasıl Yapılır?” gibi soruların cevabı için ayrı ayrı sayfalar ve içerikler oluşturacağınıza sadece bir içerik içerisinde bütün soruların cevaplarını yazmanız hem kullanıcı deneyimi hem de arama motoru robotları için çok önemlidir diyebiliriz. Aranma hacmi düşük long tail kelimeleri de içeriklerinizi hazırlarken eklemenizi unutmamanızı tavsiye ederiz. İçeriklerinizin başlıklarını ve açıklama bölümlerini de ilgili, benzersiz ve hareket geçirici olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Bu yaptığınız çalışmalar sitenizin organik arama sonuçlarında görünürlüğü arttırmak için büyük faydaları olacaktır.

Site içi SEO Nedir sorusunun cevabını toparlarsak,

  • Kaliteli İçerik
  • Kullanıcı Deneyimi
  • Site Hızı
  • Mobil Uyumlu Site
  • Site İçi Linkleme
  • Title, Meta Description, Url, Hx Tagları

Başlıklarına dikkat etmemiz gerekiyor ve site içi seo yaparken bu çalışmaları mutlaka yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Site içi seo nedir genel hatlarıyla öğrenmiş olduk, peki site dışı seo nedir ve nasıl yapılır? Diyor musunuz? O zaman okumaya devam edelim ve site dışı SEO olmadan organik aranma sonuçlarında kolayca yükselemeyeceğimizi öğrenelim..


“SEO; uzmanlarımız için bir disiplin olarak; markanız, işletmeniz, şirketiniz, startup’ınız için ise daha fazla trafik elde edeceğiniz, telefonlarınızın daha fazla çalmasını sağlayan, dönüşüm oranlarınızı artıran, satışlarınızı katlayan bir kanal olarak ele alınmaktadır.
En basit deyim ile arka sokaklarda yer alan dükkanınızı, en işlek caddeye çıkarmaktır. "

google seo

Site Dışı SEO Nedir?

Link inşaası, sosyal medya pazarlaması, backlinkler, hacklinkler, dizin sitelerine kayıt olma, arama motoru pazarlamasını kullanma, paravan bloglar açılması, siteye trafik çekmek için ücretli hit satın almalar vb. birçok işlemi site dışı SEO olarak söyleyebiliriz. Bunlardan bazıları black hat seo’nun içine girer ve bazıları da White hat seo’dur. Her ikisini de kullananlar ise Gray hat seo yapmış olur. Bunları yaparken mutlaka bir SEO uzmanından veya bir SEO ajansından yardım almanızı tavsiye ederiz. Çünkü black hat seo etik bir durum değildir ve arama motoru robotları bu yaptığınız çalışmayı farkederse sitenizi cezalandırır. Manuel spam, tam spam ya da algoritmik spamlarla o sayfanıza ya sıra kaybettirmiş olursunuz ya da sitenizin indexlerini organik arama sonuçlarından silinmesine şahit olursunuz.

Bu yüzden White hat seo yapmanızı tavsiye ederiz ve bunun için arama motorlarının arama kalitesi yönergelerini okuyabilirsiniz. Peki White hat seo nasıl yapılır? Diyorsanız yazımızı okumaya devam edebiliriz.


0532 345 95 11

Google Seo ile ilgili sorular için çekinmeden arayın (09:00 & 18:00 Saatleri Arası)

Link İnşaası (Link Building)

Paravan siteler, bloglar, tanıtım yazıları, dizin ve rehber sitelerine kayıt olma, forum yorumları ve profil backlinkler, yorum linkler, makale içerisinden alınan linkler, video ve görsellerden kazanılmış linkler, sosyal imlemeler, link değiş-tokuşu, ücretli link satışı, gizli linkler, hacklinkler vb. birçok yöntem ile sitenize link kazandırabilir ve sayfalarınızın otoritesini ve güvenirliğini arttırabilirsiniz. Yalnız az önce de söylemiş olduğumuz gibi bunlardan bazıları black hat seo veya gray hat seo’ya girer. Bu yüzden link inşaası yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir.

Konuk yazar olarak sitenizle ilgili sitelerde içerikler paylaşarak sitenize link kazandırabilir ya da sitenizde hazırladığınız içerikler ile doğal backlinkler kazanabilirsiniz. Ya da sitenizle alakalı sitelerde reklam vererek sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Fakat bunları yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar var ve mutlaka bunları yaparken bir seo danışmanından ya da bir seo firmasından yardım almanız gerekiyor. Yoksa ceza alabilirsiniz ve yukarıda da anlattığım gibi sitenizin indexleri silinebilir ya da sayfalarınız sıralama kaybedebilir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sitenizin sosyal mecralardaki hesaplarını açabilir ve hedef kitlenizle markanızın, hizmetlerinizin veya ürünlerinizin etkileşime geçmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda yapacağınız reklamlar da çok etkilidir ve paylaşacağınız her içeriklerin paylaşılması, beğenilmesi, yorumlanması ve tıklanması ile sitenize trafik çekerek sosyal sinyalleri arttırabilir ve SEO için sitenize olumlu katkılarda bulunabilirsiniz. Çünkü sitenizde sürekli bir trafiğin olması arama motorları için önemlidir ve sitenizin ne kadar otoriter ve güvenilir olduğunu gösterir.

 

Evet, SEO nedir ve nasıl yapılır sorusunu açıklamaya ve cevaplamaya çalıştık. Siz de SEO çalışması yaparken veya yaptırırken bir seo uzmanından veya bir seo ajansından yardım alarak sitenizin internetteki görünürlüğünü arttırabilirsiniz.

a